Botoks ve dolgu estetiği nedir: enjeksiyon temelli medikal estetik yöntemlerindendir. Estetik operasyonlar arasında en çok talep gören bu işlemler hacimli dudaklar elde etme, burundaki şekil bozukluklarını giderme, çene çizgisini belirginleştirme gibi istek ve şikayetleri karşılamak için çoğunlukla yüz estetiği odaklı uygulamalara botoks ve dolgu estetiği denir.

Botoks ve dolgu iki farklı operasyon olmakla birlikte birbirini tamamlayıcı işlemler olarak bir arada da uygulanabilir. Botoks ve dolgu arasındaki farkı kısaca şöyle özetlemek mümkün. Botoks, botulinum nörotoksini aracılığıyla zaman içerisinde açığa çıkan kırışıklık ve çizgilere sebep olan kasları gevşetmeyi sağlarken, dolgu ise hyaluronik asit ve çeşitli kolajen uyarıcı maddelerle boşlukları doldurup cilde hacim kazandırmayı amaçlar.

Botoks ve Dolgu Estetiği Nasıl Yapılır?

Botoks yönteminin adı, Clostridium Botulinum bakterilerinin ürettiği bir toksin olan botulinum maddesinden gelir. Bu toksin vücuttaki belirli bazı sinir hücrelerinin bloke olmasını sağlayıp enjekte edildiği uygulama bölgesindeki kasların geçici olarak hareketsiz kalmasına sebep olur. Botoks işlemi mutlaka yüz kasları anatomisine hakim deneyimli uzmanlarca gerçekleştirilmelidir. 

İnce uçlu bir iğne yardımıyla medikal sıvı kırışıklığın sebebi olan kas grubunun üzerine enjekte edilir. Ağrı ve sızıya sebep olan bir uygulama değildir, sadece uygulanan bölgede oldukça yüzeysel geçici bir yanma ve acıma hissedilebilmektedir. İşlemin ardından uygulanan sıvının diğer kaslara dağılmaması için o bölgeye mümkün olduğunca müdahale edilmemesi gerekir. İşlem yaklaşık 10 – 15 dakika sürer. Hastalar, uygulama sonrasında genellikle ağrı ve sızı hissetmezler. İşlemden hemen sonra günlük yaşama ve iş hayatına kalındığı yerden devam etmek mümkündür. Enfeksiyon riskine karşı ilk üç gün havuza gidilmemesi gerekir. İşlem günü içerisinde sauna, spor salonu ve kuaföre gidilmemesi önerilir. Botoks işlemi etkilerini genellikle 5 ila 9 gün arasında göstermeye başlar.

Dolgu işlemi de botoksa benzer biçimde 15 dakika ila yarım saat gibi kısa bir süre içinde tamamlanır. Hasta işlemin hemen ardından günlük hayatına devam edebilir. Uzmanların tavsiyelerine göre İşlemin ardından su içilmesi önem arz eder. Çünkü su, dokuların hacim kazanmasına yardımcı olur.

Botoks ve Dolgu Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Botoks, literatürde güvenilir bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Hamile ve lohusa kadınlar, bazı nörolojik rahatsızlıklara sahip hastalar gibi istisnalar dışında neredeyse herkes botoks ve dolgu yaptırabilir. 

Botoks işlemi; kaş kaldırma, kaz ayağından (göz çevresindeki kırışıklıklar) kurtulma, dudak üzeri işlemlerinin yanı sıra koltuk altı, el içi ve ayaklarda terleme tedavisinde kullanılır. Deforme olmuş yüz çizgilerinin belirginleştirilmesi, göz altları, yanak, burun, çene yuvarlağı ise kozmetik dolgunun yaygın kullanım noktalarıdır.

Botoks ve Dolgu Estetiğinin Yan Etkileri Nelerdir?

Botoksun yan etkileri hastalarda ender olarak görülür. Fakat her enjeksiyonda olduğu gibi botoks işlemi de uygulama bölgesinde hassasiyet oluşumu ve morluklar görülme riskini barındırmaktadır. Yutma güçlüğü, gribe benzer semptomlar ya da baş ağrısı gibi yan etkiler nadir de olsa görülebilir.

Dolgu işleminin olası yan etkileri botokstan daha hafiftir. Uygulama bölgesinde hafif şişlik, morluk ve kızarıklık beklenen ve normal karşılanan görünümlerdir. Dolgu işleminden sonra normal hayata dönüş 1 – 2 gün içerisinde gerçekleştirilebilir.

Botoks ve Dolgu Estetiği Faydalı Mıdır?

Botoks ve dolgu yöntemlerinin birden fazla alanda kısa sürede gözlenen etkileri vardır. Botoks işlemi esnasında enjekte edilen medikal madde, uygulandığı bölgedeki sinir uçlarını bloke eder. Bu sayede yüzün belirli bir kısmındaki kırışıklıkların azaltılması veya neredeyse tamamen yok edilmesi mümkün hale gelir. Yorgunluğun izlerini silip kızgın, üzgün ve çökmüş yüz ifadesine son vererek kırışıksız, daha genç ve dinç bir yüz ifadesine sahip olmayı mümkün kılar.

Kırışıklıkların giderilmesi amacı dışında botoks; migren ve kas gerginliği benzeri problemler için de etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ter bezlerini işlevsiz hale getirmesi nedeniyle aşırı terleme semptomları ile ortaya çıkan hiperhidroz rahatsızlığının çözümünde de botoks yöntemine başvurulur. Kremlerle sağlanan bölgesel uyuşturmanın ardından ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelere enjeksiyon yapılır. Eller, ayaklar ve koltuk altı bölgesi terleme semptomları botoks uygulamasından itibaren yaklaşık 6 ay süreyle minimalize edilebilir.

Kolajen, hyaluronik asit, elastin bileşenlerinin cildimizdeki oranı yaşa bağlı olarak ve soğuk, güneş ışığı gibi dış etmenlerin de yoğun etkisiyle yıllar içinde azalır. Gerginliğini ve canlılığını yitiren ciltte çökmeler, kırışıklıklar ve çizgiler meydana gelir. Dolgu, içeriğindeki medikal asitler sayesinde bu gibi şikâyetlere son vererek cilde hacim ve parlaklık kazandırılması hedeflenir. İşlem sonrasında gözle görülebilir etkiler bir buçuk yıla kadar devam eder.

Dolgu ve botoks ücretleri için estetik fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.