Saç ekim sonrası yıkama ve bakımlar saç ekim öncesi kadar önemlidir. Saç ekim sonrası dikkatli olmak başarılı saç ekim sonuçlarına ulaşmayı sağlayacaktır. Saç ekim operasyonunu nerede yaptırmış olursanız olun saç ekim sonrası için yazacağımız ve önereceğimiz talimatlara uymaya çalışın. Sonuç olarak basit bir operasyon değil ve sonuçların iyi olması sizin için çok önemlidir.

Saç ekim sonrası tüm saç ekim merkezleri sizlere 1 losyon  🧴  ve 1 şampuan 🧴  verecektir. Bu losyon ve şampuanların markaları saç ekim merkezinin tercihine göre değişiklik gösterebilir ama amacı aynıdır. Saç ekim sonrası kabuklanmanın giderilmesidir. Bu yüzden losyon ve şampuana bağımlı kalmadan yapılması gereken yıkama uygulamasını sizlere detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Saç ekim sonrası ilk yıkama 🧼

Saç ekim yapıldıktan sonra ilk 3 gün ekim bölgesine sıvı teması yasaktır. Bu yüzden ilk 3 gün mümkün olduğunca dikkat edip sıvı temasından korumak hatta darbe ve temaslardan korumak sonuçların başarısını artıracaktır. Saç ekim sonrasında ise 3. gün veya 4. gün ilk saç yıkamsı yapılmadırdır. Daha fazla beklemek doğru değildir. Hatta daha fazla süre yıkamamak enfeksiyon ve cilt problemlerine yol açabilir.

Saç ekim sonrası ilk yıkmayı mümkünse zaman ve şartlarınız uygun ise sadece saç ekim merkezi çalışanlarının yapmasını önermekteyiz. Zaten bu yapılan ilk yıkama aynı zamanda kontrol ve pansumanlarında yapılacağı anlamına gelmektedir. İlk yıkmanın klinikte olması var ise oluşan problemlerin giderilmesini sağlayacaktır.

İlk yıkamayı imkan olmadığı için kliniğe gidemediyseniz evde şu şekilde yapılması daha doğru olacaktır ama yinede saç ekim merkezi ile iletişimde kalmayı unutmayın.

 • Önce saç ekim merkezi tarafından verilen losyonu ekim yapılan saçlara mümkünse hiç temas etmeden tüm ekilen saçları kapsayacak şekilde yoğun olmadan uygulanmalı.
 • Losyon uygulandıktan sonra en az 20-30 dakika beklenmeli ve bu bekleme süresinde ekim yapılan bölgedeki cildin losyonun emme beklenmelidir. Ortalama 30 dakika bu uygulama için yeterlidir. Daha fazla bekleme ilk yıkama için önerilmez ve bizlerde önermeyiz.
 • Losyonun amacı cildin çok kurumasını engellemek, kurumuş cildi tamir etmek ve ekim yaralarını nemlendirerek iyileşmesine katkıda bulunmaktır.
 • Bekleme süresi bittikten sonra önce emilmeyen kafada kalan losyon 🧴 kalıntıları ılık suyla 🚿 💧 giderilmelidir. Kafada yani ekim bölgesinde losyon kalması o bölgenin iyi temizlenmemesi iyileşmeyi geciktirecektir.
 • Kafadaki losyon kalıntıları için mümkünse sprey tarzı suluklar kullanılmalıdır. Örnek bir spreyi aşağıdaki 👇görselde bulabilirsiniz.
 • Ekim bölgesindeki losyon kalıntıları temizlendikten sonra saç ekim merkezi tarafından verilen şampuan elde köpürtülmek kaydı ile ekim bölgesine nazikçe dokunup kaldırarak asla sağ veya sola doğru hareketler olmadan tüm ekim bölesinin şampuanla temas etmesi sağlanır.
 • Şampuan uygulaması saçları ve saç diplerini temizler losyon kalıntısını giderirken yeni ekim yapılan saç köklerini beslemeye yardımcı olacaktır.
 • 2-3 dakika saçların şampuanlı kalması ve şampuan içindeki vitaminlerin emilmesi beklenir. Bu süreç sonunda yine bir su spreyi yardımı ile tüm şampuanlar iyice temizlenir ve kalıntı kalmadığına emin olunur.
 • Ekim bölgesinin ilk yıkaması yapılır ve donör bölgedeki pansumanlar çıkartılır. Çıkartılan pansuman sonrası donör bölgeye önce baticon sürülür ve enfeksiyon oluşması engellenmeye çalışılır. Saç ekim sonrası evinizde küçük bir baticon bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 • Baticon uygulamsı sonrası kök alınan donör bölge verilen şampuanla masaj yapılarak yıkanmalı ve kurutma sonrası tekrar baticon ile kök alım bölgesi yani donör bölge tekrar temizlenmelidir.

Yukarıda 👆 en detaylı şekilde saç ekim sonrası ilk yıkama uygulamasını sizlere anlatmaya çalıştık. Saç ekim sonrası ilk yıkamayla alakalı daha fazla sorunuz var ise bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

saç ekim sonrası dikkat edilmesi gerekenler

saç ekim sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekim sonrası yıkama günde kaç kez yapılır?

Saç ekim sonrası yıkama günde bir kez olacak şekile yapılmalı ve yıkama sırasında dikkat edilemsi gerekenler ve yıkama detayları şu şekildedir. Ortalama olarak günde bir kez yıkama yapılmalı ve 15 gün yıkama devam ettirilmelidir. 15. yıkama sonrası mümkünse kontrole gidilmeli değil ise fotoğraf gönderilerek saç ekim uzmanı görüşü alınmalıdır.

 • Saç ekim sonrası yıkama işlemi içi önce bir saat planlanmalı,
 • Her gün aynı saatte yapılması saç ekim sonucunun başarısını artıracaktır,
 • Planlanan saatte önce losyon ekim bölgesine sürülür ve temas mümkünse en az olacak şekilde yapılmalıdır,
 • 20-30 dakika losyon bekletilir,
 • Önce emilmeyen fazla losyonlar sprey yardımı ile ılık su püskürtülerek temizlenmeli,
 • Losyon kalıntısı tamamen bittikten sonra şampuan elde köpürtülür ve ekim bölgesine dokunup kaldırma yöntemi ile iyice şampuan yedirilir,
 • 2-3 dakika sonra şampuanda sprey içindeki suyun püskürtülmesi ile temizlenir,
 • Kurulama olarak havlu peçete veya temiz bir havlu ile dokunup kaldırma yöntemi ile ekim alanındaki sular alınır ve işlem sonladırılır.

Saç ekim sonrası 15 gün

Saç ekim sonrası yıkama 15 gün düzenli yapılmalıdır. 15 gün genelde tam iyileşmenin olacağı gün sayısıdır. 15. gün sonrası biz her zaman 1 kontrol önermekteyiz. 15 gün sonunda halen losyon ve şampuan kullanarak günlük yıkama ihtiyacı olup olmadığı saç ekim merkezi ile görüşülerek karar verilmelidir.

Genelde saç ekim sonrası oluşan kabuklar 15 gün sonunda tamamen dökülmüş olabilir. Çok nadir de olsa kabuklar bazı kişilerde kalabilmektedir. Bu durumda ise öncelikle bir saç ekim uzmanı görüşü önemlidir. Ama yapılamsı gereken uygulama şu şekilde olmalıdır:

 • 15 gün olmasına rağmen kabuklar dökülmediyse artık yıkama sabah ve akşam olmak üzere 2 kez yapılmalıdır,
 • Losyon değiştirilmesini önermekteyiz,
 • Losyon ekim bölgesinde 1 saat bekletilmeli ve kabuklar iyice yumuşadıktan sonra durulanmalıdır,
 • Şampuan elde köpürtülüp en az 4-5 dakika ekim bölgesinde bekletilip durulanmalıdır,
 • Bu uygulama ortalam 3 gün için yapılamsı ile tüm kabuklardan kurtulmak mümkün olacaktır,
 • Bu uygulamaya 15 gün olmadan geçmemek gerekir.

Saç ekim sonrası Bepanthol losyon kullanımı

Saç ekim sonrası bepanthol losyon kullanımı önemlidir. Özellikle saç köklerinin alındığı donör bölgeye yıkama ve kurulama işlemleri sonrası masaj yaparak kepanthol losyonu yedirmek bu bölgenin fazla kurumasını önler ve hızlı iyileşme sağlar. Günde bir kaç kez uygulamakta sıkıntı olmaz.

Saç ekim sonrası kabukların temizlenmesi

Saç ekiminde kabukları sorun etmek yanlıştır. Sonuçta bir iyileşme süresi olması normal kabul edilmeli. Ama hepimiz saç ekim sonrası oluşan kabuklar herkesi rahatsız etmektedir. Fakat kişiden kişiye değişsede normalde bu kabuklar 15-16 günde tamamen yok olmaktadırlar.

Çok nadir de olsa bazılarında bu kabuklar dökülmeyebilir ama acele etmemekte fayda vardır. Çünkü 10 gün veya 1.hafta gibi kabukların dökülmesine uğraşmak saçlara zarar verebilir ve ekim yerinden çıkmasına yol açabilir. Özellikle YouTube ta görülen değişik değişik kabuk dökme videolarına itibar etmemek doğru olacaktır.

Yukarıda saç ekim sonrası ilk günden başlayarak detaylı şekilde saç ekim sonrası yıkamaları anlattık. Bu anlattıklarımız düzenli yapıldığında hızlı iyileşme ve çok iyi saç ekim sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra tüm estetik operasyonlar için ortak bazı uyulması gereken kuralları vardır ki bu kurallar saç ekim sonrasıda geçerlidir. Dilerseniz başarılı estetiğin sırları adlı makalemize göz atabilirsiniz.