Bu güne kadar yazılmış en kapsamlı saç bakım yazımızı okuyarak sizde saç sorunu yaşıyorsanız saçlarınızın sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Saç bakımı nedir ve nasıl yapılır yazımız sadece bir öneridir ve kesinlikle kişiden kişiye sonuçların farklı olacağınızı bilmenizi isteriz. Saç sorunları için dermatoloji doktorları ile iletişime geçeme daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Saçlar erkek ve kadınlar için vazgeçilmez birer aksesuardır. Bazılarımız uzun saçları severken bazılarımız ise kısa saçlardan hoşlanabiliriz. Ayrıca kıvırcık ve bukleli saçlar saçlar, düz saçlar vb. saç şekilleri vardır. Ama önemli olan sağlıklı saçlara sahip olmak sağlıklı görünmesini sağlamaktır.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçların sağlıklı görünebilmesi için düzenli bir şekilde yapılan bakıma ihtiyacı vardır. Saçlara bakım yapılmadığı zaman sönük bir görünümü olur ve uçları kırıktır. Saçların zarar görmemesi için; saç maşası, saç düzleştiricisi ve fönden uzak durulması gerekir. O cihazlar yüksek ısı verdiği için saçların zarar görmesine neden olur. Aynı zamanda saç bakımında kimyasal ürünler yerine doğal ürünler tercih edilmelidir. Peki saç bakımı nasıl olmalı? Sevgili okurlarımız şimdi sizlere saç bakımında yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz

Saç Bakımında Bitkisel Yağlar

Saç bakımında bitkisel yağların inanılmaz mucizesi vardır. Bitkisel yağlar; saçlarda meydana gelen kırıklıkları ortadan kaldırır. Saçların daha yumuşak ve sağlıklı görünmesine sebep olur. Saçların uzama süreci hızlanır. Saçlarda meydana gelen dökülme ve kepeklenme problemi son bulunur. Bunun için saçlara içerisinde kimyasal madde bulunmayan bitkisel yağlar; yani zeytinyağı, badem yağı, Hint yağı, Hindistan cevizi yağı gibi çeşitli yağlar kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken düzenli bir şekilde uygulamaktadır. Bitkisel yağları haftada 1-2 defa saçınıza uygulayabilir, yarım saat beklettikten sonra durulayabilir. Unutulmamalıdır ki düzenli bir şekilde yapıldığında etkisini gösterecektir.

Kaliteli Ve Bitkisel Saç Kremi

Saç bakımında saç kreminin önemi büyüktür. Neredeyse her saç yıkandığında saç kremine başvurulur. Saç kremi saçların daha kolay taranmasını ve yumuşak durmasını sağlar. Fakat kimyasal içerikli saç kremleri saçın yapısını bozabilir ve saçı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bunun için içerisinde kimyasal madde bulunmayan, son derece doğal ve kaliteli saç kremi tercih edilmelidir. Kaliteli ve bitkisel saç kremleri; saçlarda meydana gelen problemleri kısa zamanda yok eder.

Düzenli Maske Yapılmalıdır

Saç bakımının olmazsa olmazı saç bakımı maskeleridir. Sağlar ava şartlarından, kullanılan malzeme ve cihazlardan olumsuz bir şekilde etkilenirler. Bu sebeple de saçlara düzenli bir şekilde maske yapılmalıdır. Yumurta maskesi, kil maskesi, bitkisel yağ maskesi, turp maskesi gibi saç bakım maskeleri haftada en az bir defa saçlara uygulanmalıdır. Bu maskeler düzenli bir şekilde yapıldığında kısa zaman içerisinde etki edecektir.

Saçlar Sıcak Su İle Yıkanmamalı

Saç bakımında bu en sık yapılan hatalardır. Sıcak suyun saçlara iyi geleceği düşünülür. Fakat tam aksine sıcak su saçlarda bulunan bütün yağı yok eder.  Saçlarda kırkların oluşmasını sağlar. Saçlar bu sayede sönük bir görünüm kazanır. Bu sebeple de saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık suyu tercih etmeniz gerekir.

Saçlar Mutlaka Hava Almalı

Saçlarınız sürekli toplu ise ya da kapalı ise mutlaka saçların hava alması gerekmektedir. Hava almayan saçlar; olumsuz bir şekilde etkilenir ve dolayısı ile saç sağlığı kısa zaman içerisinde bozulur bu nedenle her zaman yapmış olduğunuz saç modelini değiştirebilir ve saçlarınızın hava almasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın hava alması için saçların serbest kalmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlara Bal Masajı

Bal kahvaltılarda çok fazla tüketilen bir besindir ve sağlığa inanılmaz faydaları vardır. Peki, saçlara faydası nedir? Bal sadece insan vücuduna faydaları bulunan bir besin olmamakla beraber saçlara da inanılmaz faydaları bulunur. Düzenli bir şekilde saçlara masaj yapılarak dürülen bal, saçların dökülmesini durdurur. Saçlarda bulunan kepeklenme problemlerini giderir.  Saç derisinin onarılmasına yardımcı olur. Kuru saçların nemlenmesini sağlar. Saçlara yumuşaklık kazandırır. Kopma ve kırk gibi sorunları ortadan kaldırır. Bunun için haftada 2 defa saçlara bal maskesi uygulanabilir.

Saç Kuruturken Saç Kurutma Makinası Kullanmayın

Saç yıkandıktan sonra genelde saç kurutma makinası kullanır. Fakat saç kurutma makinası gibi cihazlar saçların kopmasını, kırıklar meydana gelmesini sağlar. Bu sebeple de saçlar doğal yöntemler ile kurutulmalıdır.

Saç Prp uygulaması

Saçlar eğer günlük dökülmenin üzerinde seyrediyorsa hemen saç prp uygulaması yapılmalı bu sayede anında dökülmenin durduğunu görebilirsiniz. Prp kandaki faydalı kısımların ayrıştırılarak saç diplerine yapılan asla kimyasal veya medikal bir ürün olmadığından hiç bir yan etkisinin olması mümkün değildir. Fayda ise kişiden kişiye değişsede maksimum fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Saç Mezoterapisi

Saçların güzel görünmesi birçok kişi için büyük önem taşır. Saç estetiği aşamları ile saçlarınızı sürekli gözlemlemeli ve gerektiğinde doğru bakımı yapmalısınız. Saç mezoterapisi ise bir tedavi şeklidir. Saç derisinden içeriye enjekte yapılır ve saçlar bu süreçten sonra toparlanmaya başlar. Saç mezoterapisinde saçın ihtiyacı olan bütün vitamin be mineraller saç derisine gönderilir. Bu tedavinin ardından saçlarda meydana gelen dökülme duracak. Saç kepeklenmemeleri kısa zaman içerisinde geçecek, saçlarda parlaklıklar olacaktır aynı zamanda saç uçlarında meydana gelen kırklarda bu tedavi sonrasında kaybolacak ve saç kökleri kuvvetlenecektir. Şimdi sizlere saç mezoterapisi nedir? Nasıl uygulanır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir konusundan bahsedeceğiz. O halde yazımızın devamını okumaya ne dersiniz?

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi saç diplerine; potasyum, demir, selenyum, çinko, bakır, manganez, iyot ve kalsiyum enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem saç bakımı için olmazsa olmazdır. Özellikle çok yıpranan saçlar için mutlaka gerekli olduğu uzmanlar tarafından sürekli belirtilir. Peki, nasıl uygulanır diye soracak olursanız hemen açıklayalım. Mezoterapi uzmanlar tarafından saç derisine enjekte edilir. Uygulanmasının ardından kısa zaman içerisinde etki etmeye başlar ve sağlıksız görünen saçların sağlıklı bir yapıya dönüştüğünü fark edersiniz.

Saç Mezoterapisi Endikasyonları

Bazı durumlarda saç mezoterapisine ihtiyaç duyulur. Saç mezoterapisi kısa süren bir işledir ve saçlarda meydana gelen bazı olumsuzluklar karşısında mutlaka uygulanması gerekir. İşte saç mezoterapisi endikasyonları aşağıdaki gibidir

  • Saç derisinin yağ bezlerinin bozulması kaynaklı sürekli yağlanması
  • Saçlarda sıklıkla dökülme meydana gelmesi
  • Saçlarda kepeklenme probleminin olması
  • Saç dersinin kuru bir yapıya sahip olması
  • Saçlarda kırılma meydana gelmesi

Mezoterapisinin Avantajları Ve Dezavantajları

Mezoteraipisinin saçlar için inanılmaz avantajı vardır. Saçlarda meydana gelen dökülme problemini, saç kepeklenmesini, saç kırklarını saçlarda aşırı yağlanma ve aşrı kuruma sorununu kısa zaman içerisinde çözer ve saçlar bakımlı görünür. Dezavantajlarına gelecek olur isek; saç için herhangi bir dezavantajı yoktur. Fakat biraz pahalı bir işlemdir. Birçok kişi tarafından saç mezoterapisinde ağrı olur mu? Sorusu da çok sıklıkla merak edilmekte ve sorulmaktadır. Saç mezoterapisi sırasında biraz ağrı olabilir. Bu tamamen kişinin ağrı eşiği ile ilgilidir. Bazı insanlar bira ağrı hissederken bazıları hiçbir şekilde ağrı hissetmez.

Banyo Sonrası Saç Bakımı

Sağlıklı, güzel görünümlü, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak istemez misiniz? Bunun için düzenli bir şekilde saç bakımının yapılması gerekir. Banyo sonrası saç bakımı inanılmaz önemlidir. Banyo sonrası saç bakımının dikkatli yapılması saçların güçlenmesine sebep olur. Banyodan sonra saçlar nemli saçlara sürülebilen yağlar ve bitkisel kremler ile taranmalıdır. Argan yağı saç sonrası nemli saçlara sürülebilir. Durulanmaya gerek kalmayan bitkisel içerikli ürünler tercih edilebilir. Banyo sonrası özelliklede ıslak veya nemli saçları tararken dikkatli olun ve ser bir şekilde saçlarınızı taramayın. Sert bir şekilde taraban saçlar koparak dökülmeye başlarlar. Islak saça asla maşa, fön gibi uygulamalar yapmayın. Islak saça daha çabuk zarar görmeye yatkındır. Eğe maşa, fön, düzleştirici kullanmak zorundaysanız o zaman saçlarınızın tam anlamı ile kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Banyo sonrası mutlaka saçınıza saç kremi sürün. Bu yöntem saçların kırılmasını önleyecek ve saçlarınızı besleyecektir.

Hindistan cevizi Yağı Banyo Sonrası Saça Kullanılır mı?

Hindistan cevizi yağı birçok kişi tarafından kullanılan bir yağdır. Peki, banyo sonrası saça kullanılır mı? Elbette ki banyo sonrası saça Hindistan cevizi yağı kullanılır. Hindistan cevizi yağının içerisinde birçok vitamin ve mineral yer alır. Saç bakımı için özelliklede banyo sonrası saç bakımı için mucizeler yaratabilmektedir. Aynı zamanda argan yağıda banyo sonrası saçlara uygulanabilen bir yağ türüdür. Tek yapılması gereken düzenli bir şekilde uygulanmasıdır.

Saç Bakımı İçin Gerekli Olan Vitaminler

Saç bakım için gerekli olan vitaminler bulunur. Bu vitaminler saça sürülmelidir veya kozmetik ürünlerin içerisinde bu vitaminler bulunmalıdır. Saçlar vitamin aldıkları zaman, saçlarda bulunan sorunlar kısa sürede ortadan kalkar. Saçlar için olmazsa olmaz vitaminler, folik asit, e vitamini,b12 vitamini, a vitamini, c vitamini, biotin,ve niasindir. Birçok kozmetik ürünün içerisinde bulunacağı gibi doğrudan kapsüller alınarak maskenin içerisine eklenebilir ve saçlara uygulanabilir.

Saç Bakımı İçin Vitamin Ampulleri

Saç bakımında vitaminler çok önemlidir. Kuru saça sahip olan kişileri saçları sürekli dökülenler, saçlarında kepeklenme problemi yaşayanlar, saç uçlarında kırık olanlar saç bakımı vitamin ampullerini kullanmalıdır. Saç bakımı vitamin ampulleri eczaneden temin edilebilir. Saç maskelerinin içerisine eklenip daha sonra saçlara kullanılır. Düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Saç Bakımında Yağ Ve Maskeler Haftada Kaç Defa Uygulanır?

Saç bakımında yağ ve maskeler haftada kaç defa uygulanır? Sizde bu konuyu merak ediyor ve araştırma içindeyseniz, doğru yerdesiniz. Saç bakımında yağ ve maskeler düzenli bir şekilde kullandığında etki eder. Saç bakımı için maske ve yağların haftada 1-2 defa uygulanması gerekir.