Burun estetiği hangi durumlarda yapılmalıdır

Burun estetiği öncelikli olarak sağlıklı nefes alamama durumunda yapılması gereken bir estetik operasyondur. Burun estetiğinin yapılmasında bir etkende kişinin burun yapısından memnuniyetsizliğidir.

Eğer hem nefes alma problemi hemde görüntü bozukluğu var ise burunda bu zaten burun estetiği için bir endikasyondur.

Burun estetiği yaptırmak isteyen ve sade estetik bir burun için bu operasyonu olmak isteyenlerde özellikle yaş kriteri önem kazanmaktadır. Eğer sadece estetik bir burun elde etmek için yapılacaksa kesinlikle vücut gelişimi tamamlanmış olmalı ve yaş olarak minimum 18 yaş beklenmelidir. 

18 yaşından önce burun estetiği tarafımızda önerilmemektedir. 18 yaş altında buruna sadece nefes alma problemi var ise müdahale edilmelidir.

Burun estetiği cinsiyete göre farklılık gösterir mi?

Burun yapısı %99 oranında kadında ve erkekte aynıdır. En büyük fark burun açısıdır ve buda aslında erkeklerde 90 derece kadınlarda ise çok az daha dik olarak konumlanmıştır. 

Burun estetik operasyonunda kadın ve erkekte uygulanan cerrahi teknik  ve prensip aynıdır. Burun estetiğinde kadınlarda burun ucu erkeklere göre daha dik açılı olmasına dikkat edilir. Burun estetiğinde yüzün yapısı ve dudak şekline göre planlanma esastır.

Sadece burun ucu estetiği mümkün mü? 

Burun estetiği denilince komple buruna yapılan estetik akla gelebilir ama aslında sadece buru ucuna yapılan burun ucu estetiği de mevcuttur. Burun ucu estetiği bazen dolgu maddeleriyle ameliyatsız bazende burun ucunda bulunan kıkırdak dokuya müdahaleler yapılarak ta yapılabilmektedir.

Burun ucu daha çok kıkırdak yapıdan oluştuğu için daha kolay şekil alabilmekle birlikle hızlı iyileşmesi ile kolay bir burun estetiği türüdür.

Burun estetiği ameliyatlarının çeşitleri var mıdır?

Burun estetiği genelde 2 çeşittir. Bunlardan ilki açık burun ameliyatı diğeride kapalı burun ameliyatıdır. 

Açık burun estetiği dediğimiz burun diliklerinin birleşme noktasından işlem yapılan küçük bir kesidir. Bu kesiden cerrahi müdahale yapılır ve cerrahi işlemin durumuna göre düzeltilmesi gereken alan daha fazla ve kemik dokuya müdahale gerekiyorsa tercih edilir. 

Kapalı burun estetiğinde ise burun delikleri içinden yapılan dışardan gözükmeyen bir cerrahi girişimdir. Özellikle küçük cerrahi girişimlerde tercih edilir. İşlem sonrası burun ve çevresinde daha az morluk, daha az ödem gerçekleşir.

Burun estetiğinde ağrı olur mu?

Burun estetiği işlemleri cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ağrı olması normaldir. Ama işlemlerin konforlu ve ağrısız olması için genel anestezi ile yani hastalar uyutularak yapılır. 

Lokal anestezi ilede yapılabilecek olan burun estetiğinde lokal anestezi çok tercih edilmez çünkü hasta uyanık olacağından istemsiz de olsa hareket edebilir buda işlemin kalitesine olumsuz etkisi olabileceğinden genelde tüm burun estetikleri genel anestezi ile yapılır. Bu sayede burun estetiğinin hem ağrısız hemde kaliteli sonuçlara ulaşılması hedeflenir.

Burun ucu veya burun deliklerinin estetiği mümkün müdür?

Burun ucu şekil bozukluğu veya burun deliklerinin büyüklüğünden rahatsız olanlar için burun ucu estetiği mümkündür. Genel olarak burun sırtı dediğimiz burnun ana gövdesine dokunulmadan yapılabilir.

Burun estetiği süresi nedir?

Burun estetiği genel itibari ile yanı günde tamamlanan estetik operasyonlardan bir tanesidir. Ortalama süresi burunun yapısına, işlemi gerçekleştirecek olan cerrahın becerisine, işlem sırasında komplikasyon çıkmamasına bağlı olarak değişiklikler göstersede 2-3 saat arasında değişir. 

Genelde 1 gün hastane yatışı gerekir ve ertesi gün hasta kontrolleri yapılarak taburculuk gerçekleşir.

Burun estetiğinde iz kalır mı?

Burun estetiğinde iz olayı oldukça çok merak edilir. Oysa çevremizde bir çok kişinin burun estetiği yaptırdığını bile anlamayız ki iz konusu gerçekten çok dikkatli şekilde bakılmadıkça asla belli olmaz.

Özellikle kapalı burun estetiğinde burun deliği içinde işlem yaplıcağı için asla belli olmaz. Açık burun estetiğinde ise çok küçük bir iz kalma olasılığı olsa bile çokta belirgin olmaz. 

Kemerli burun estetiği nasıl gerçekleştirilir?

Kemerli burun dediğimiz burun estetiği cerrahlarımız için biraz daha uğraş gerektiren bir burun estetiği olup kemerli yani kemik dokusu daha çıkık olan bölgeler burun estetiği sırsında törpüleme işlemine tabi tutulur. Törpüleme veya kemik kısımlarının bir kısmı kesilebilir ve istenilen seviyeye kadar kontrollü olarak işleme tabi tutulur.

Burun estetiği ile aynı anda başka bir estetik yapılabilir mi?

Burun estetiği sırasında özellikle başka bir işlem veya ameliyat elbette yapılabilir. Özellikle sinüzit rahatsızlığı olanlar aynı operasyon sırasında bu iki sorundan da kurtulabilir arada tek fark bu kez burun estetiğini plastik cerrahi uzmanı değil kbb (kulak burun boğaz) uzmanı tarafından yapılır.

Burun estetiği için ideal mevsim var mıdır?

Burun estetik ameliyatında önemli olan işlem sonrası gerekli özenin gösterilmesidir. Özellikle burun estetiği sonrası aşırı aktivasyonlu planlar yapılmamalı, varsa tatil gezi planları yapılıp daha sonraki rahat bir dönem önerilmektedir.

Burun estetiğinde komplikasyonlar var mıdır?

Estetik operasyonların tamamında her zaman küçükte olsa komplikasyon riski mevcuttur. Genelde kalıcı olmayan komplikasyonlar mevcuttur. Sırasıyla burun estetiği sonrası görülen komplikasyonları şu şekilde sıralamak mümkündür. 

1- Morluk; Burun estetiğinde genelde morluk oluşur asla kalıcı olmayan morluk işlemden sonraki 1.hafta sonrasında tamamen ortadan kaybolmaktadır.

2- Şişlik ve ödem; Yüz yapı olarak hassastır. Bu hassasiyete bağlı burun estetiği sonrası göz çevresi ve burun çevresinde ödem oluşabilir. Bu oluşan ödem yine işlem sonrası 1 hafta gibi kısa bir sürede kaybolmaktadır.

3- Koku alma problemi; Burun estetiğinde tam iyileşme 1 ayı bulabilmektedir. Genelde burun estetiği yaptıranlarda bu süre boyunca koku alma problemleri görülebilmektedir. Koku alma problemi 1.ayın sonunda tamamen düzeldiği görülmektedir.

4- Kanama olur mu; Burun estetiğinde kanama zaten hiç sevilmeyen bir durumdur. Özellikle kanama olup olmayacağını önceden bilmek zordur. İşlem sırasında kanama iyi bir estetiğin önüne de geçebilmektedir. Fakat işlem sonrası kanama olmasın diye ve burun iyi sabitlenmesi için burun içi tamponları oluşturulur. Böylelikle kanamanın önüne geçilmiş olur. Kalıcı uzun süreli kanama oluşmamaktadır. 

 Burun estetiği fiyatları nedir?

Burun estetiği fiyatları genel olarak 3 duruma göre değişir. Burun estetik fiyatların değişme sebebleri yapılacak operasyonun herkeste aynı olmamamasıdır. Kapalı veye açık burun estetiği veya ilk defa burun estetiği yaptırmak ve yine revizyon burun estetiği burun estetik fiyatlarında değişime sebebiyet verebilmektedir.

Bu yüzden burun estetiği fiyatları ile ilgili olarak WhatsApp hızlı iletişim butonuna tıklayarak burun estetiği fiyatları hakkında ve detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflar

Aşağıda bulunan burun estetiği öncesi – sonrası örnek fotoğraflarımızı inceleyerek burun estetiği hakkında ön bilgi sahibi olabilir daha fazla fotoğrafları ise bizden talep edebilirisiniz.