Endodonti tedavisi, ya da halk arasında bilinen ismiyle kanal tedavisi çürümüş veya enfekte olmuş dişleri kurtarmak amacıyla yaptırılan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi bir tercihten ziyade insan sağlığı açısından bir zorunluluktur. Yapılmadığı takdirde çok ağrılı günler geçirilebilir. Dolayısıyla, kanallarında sıkıntısı olan bir kişinin anında hekimine giderek bu tedaviyi yaptırması gerekmektedir. Endodonti tedavisi bilinenin aksine ağrılı geçmez. Hastaya bölgesel anestezi yapılacağından dolayı, tedavi sırasında hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmez. Endodonti tedavisinde çürümüş dişler çekilecek diye bir kural yoktur. Zaten, endodonti tedavisinin amacı da dişi çekmeden iyileştirmektir diyebiliriz. Lakin, ağır enfekte olan dişler maalesef kurtarılamayacağından mecburen çekilmektedir. Ancak çoğunlukla dişler çekilmeden kanal tedavisi uygulanmaktadır. 

Bilindiği üzere dişe gerekli maddeleri sağlayan sinirin ismi pulpadır. Bu kısmın enfekte olması dişi çürütür ve de çok ağrılı bir dönem geçirtecektir. Bu açıdan, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve ağız yapısını çok zorlayacak besinlerden kaçınılmalıdır. Kanal tedavisi pulpa adını verdiğimiz sinirin tedavi edilmesidir diyebiliriz. Bu sinirin enfekte olması durumunda dişte ağrı, çürüme, sıcak veya soğuğa hassasiyet gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu saydığımız sonuçlar sizde de varsa hemen hekiminize danışmanızı önermekteyiz. Endodonti tedavisi çok zorlu bir tedavi değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bilinenin aksine hiç ağrı ya da acı hissedilmez dolayısıyla korkulacak bir şey yoktur. 

Endodonti (Kanal Tedavisi) diş tedavisi gerektirecek nedenler 

Altta sayacağımız nedenler sizde de görülüyorsa, hekiminize danışmayı sakın ihmal etmeyin. Endodonti tedavisi gerektirecek nedenler ise şu şekilde: 

 • Eski dolgularda oluşan çürükler.
 • Dişlerin derin bir şekilde çürümesi. 
 • Diş kanalının enfekte olması. 
 • Alınan darbe sonucunda dişin dolaşımının kesilmesi. 
 • Dişleri sıkma veya gıcırdatma sonucunda oluşan iltihaplanmalar. 
 • Hastalıklı diş etlerinden dolayı oluşan diş kanalındaki iltihaplanmalar. 

Bu saydığımız nedenler doğrultusunda endodonti tedavisi yapılmak zorunludur. Aksi halde, dişe daha çok zarar verilir ve çok ağrılı zamanlar geçirilmektedir. Bu saydığımız şeyler sizde de varsa veya şüpheleniyorsanız tedavi olmayı unutmayın. 

Belirtiler 

Pulpa bölgesi zedelenmiş kişilere kanal tedavisi gerekmektedir. Kanal tedavisi gerektirecek belirtiler ise şu şekildedir: 

 • Diş etlerindeki şişmeler. 
 • Çiğneme sırasında şiddetli diş ağrıları. 
 • Diş renginin kararması / çürümesi 
 • Diş etlerindeki aşırı hassasiyet. 
 • Diş etlerinde ortaya çıkan sivilce benzeri beyaz noktalar. 
 • Sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet. 

Kanal tedavisi uygulamanız gereken belirtiler ise bunlardır. Bu belirtilerden en az ikisi sizde bulunuyorsa acilen diş hekiminize danışmanız önerilmektedir. 

Kanal tedavisi her zaman yapılmaz. Kanal tedavisinin yapılabilmesi için belirli nedenler vardır. Yani, her diş çürüğüne veya şişme meydana geldiğinde kanal tedavisi uygulanamaz. Kanal tedavisi sadece pulpa adı verilen sinirlerin zarar görmesinden dolayı yapılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çürüyen dişlere kanal tedavisi gerekmez. Lakin, çürüyen dişlerdeki çürük diş kanalına doğru ilerliyor ve zamanla diş kanalına zarar veriyorsa, acilen kanal tedavisinin uygulanması gerekmektedir. 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Kanal tedavisini, tedavi öncesi ve tedavi sonrası olarak ikiye ayırabiliriz. 

Tedavi Öncesi Kanal Tedavisi

Tedavi öncesi kanal tedavisi yalnızca enfeksiyon ciddi bir şekilde fazlaysa önceden verilen antibiyotiklerle işleme başlanır. Ancak enfeksiyon ciddi bir seviyede değilse tedavi öncesi işlemlerin yapılması gerekmez. 

Tedavi Aşamaları 

 • Diş röntgeni ile kanal çevresindeki iltihaplanmalar ve çürükler gözlenir. 
 • Anestezi işlemi için diş çevreniz uyuşturulur. 
 • Dişin içine bir delik açılır ve deliğin içinden pulpa sinirinin zarar gören kısımları ve enfeksiyon ortadan kaldırılır. 
 • Kök kanalları temizlenir ve deliğin açıldığı bölgeye dolgu yapılır. 

Tedavi Sonrası Kanal Tedavisi 

Tedavi sonrasında yapılması gereken şeyler tamamen hastaya bağlıdır. Başarılı bir kanal tedavisinden sonra hastanın dişleri soğuğa ve sıcağa karşı bir duyarsızlık meydana gelir. Hekimin diş bölgesini deldiği yerde yaralanmalar oluşabilir. Bu tamamen normal bir şeydir ve korkulacak bir şey yoktur. Bu yaralanmalardan dolayı çiğneme ve ısırma eylemlerine dikkat edilmelidir. Aksi halde, ısırma sırasında yaralara zarar gelirse diş etinde ciddi problemler çıkabilir. Bu durumda yaraların geçmesinin beklenmesi en mantıklı hareket olacaktır.