Gülüş estetiği ( hollywood smile) ya da bir diğer adıyla gülüş tasarımı sağlıklı ve estetik bir gülüş elde etmek isteyen bireyler tarafından sıkça tercih edilen bir estetik türüdür. Gülüş estetiği, uzman estetik diş hekimleri tarafından kişinin ağız yapısının analizi sonucunda kişinin diş etlerine, dişlerine ve ağız yapısına zarar vermeyecek şekilde en uygun estetik gülüşü belirleyerek kişinin ağız yapısının o görünüme kavuşabilmesi için uygulanan uygulamalar bütünüdür.

Gülüş estetiği uygulamasında beş veya altı ay içinde kesin bir sonuç alınabilmekte. Lakin, durumlar daha da karmaşık bir hale gelirse bu süre uzayabiliyor. Durumların daha karışık hale gelmesini ise şöyle özetleyebiliriz: Kişinin başka bir rahatsızlığı ortaya çıkarsa işler daha da uzayabiliyor. Aynı zamanda, diş etlerinde belirlenen problemler de bu estetiği daha da güçleştirmekte. Gülüş tasarımı kapsamında ağızdaki birçok problem giderilmekte. Yani, kişinin ağzı baştan yaratılıyor diyebiliriz. Gülüş estetiği, dudak, diş etleri ve dişlerin estetik bir yüz ifadesine göre uyum halinde görünmesini sağlayan ve içinde birçok bakımı birlikte bulunduran tedavi uygulamasıdır. Gülüş tasarımında estetik analizler yapılarak gülüşün yüz ifadesine göre yapılmasını amaçlar. 

Gülüş tasarımı, beyaz ve pembe estetik olarak ikiye ayrılmaktadır. Dişlerin sıralandığı bölgeye beyaz estetik alanı, diş etleri ise pembe estetik alanına girmektedir. Gülüş estetiği başlatılmadan önce hastanın ağzında başka bir problem varsa ilk olarak o problemler giderilir. Sonrasında gülüş estetiği işlemlerine başlanır. Estetiğe başlamadan önce çoğunlukla bireyin ağzına diş beyazlatma, diş eti estetiği ve zirkonyum diş tedavileri uygulanmaktadır. 

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır? 

Gülüş estetiğinin (hollywood smile) en önemli özelliği hem ağız içindeki problemleri gideren hem de estetik bir gülüş elde edilmesini amaçlayan bir estetik türü olmasıdır. Yani, gülüş tasarımı için çok amaçlı bir estetik türüdür diyebiliriz. “Gülüş estetiği nasıl yapılır?” sorusunun cevabı ise şu şekilde: 

 • Gülüş estetiğinden önce kişinin ağzında başka bir problem varsa düzeltilir. 
 • Dişlerin uyumu açısından diş olmayan yerlere implant tedavisi uygulanır. 
 • Dişlerde oluşan ton bozuklukları ve sararmalar giderilir, dişler beyazlatılır.
 • Diş eti veya diş tedavisi gerektiren durumlarda diş etleri ve dişler tedavi edilir. 
 • Dişlerde görsel bozukluklar göze çarpıyorsa kompozit dolgular yardımıyla bu bozukluklar giderilir. 
 • Kompozit dolguların işe yaramaması halinde zirkonyum diş tedavisi uygulanır. 
 • İstenilen gülüşe göre dişlerin uzunluğu kısalığı düzenlenebilir.
 • Gülüş estetiği için zaman zaman yüz ve dudağa uygulanan medikal dolgular kullanılabilir. 

Göründüğü üzere gülüş estetiği sırasında uygulanabilecek durumlar bu şekildedir. Bu durumların hepsi uygulanabilecek diye bir şey yoktur. Sadece gereken yerlerde gereken maddeler uygulanır. Gülüş estetiği yaptırmak isteyenler tarafından merak edilen bir diğer konu da “gülüş estetiği kaç seans sürer ve fiyatları nedir?” konusudur. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Gülüş estetiği seansları kişiden kişiye göre değişmektedir. Seans sayısı hekim tarafından teşhis edilen sorunlara göre belirlenir. Kişinin belirli bir sorunu yoksa sadece gülüş estetiği yaptıracaksa bu işlem birkaç seans sürebilir. Lakin, kişi gülüş estetiği yaptırmanın yanı sıra ağzında başka işlemler yaptıracaksa tabii bu işlemin seans sayısı daha fazla olabilmektedir. Fiyat konusunda ise yine seans süresinde olduğu gibi kişinin yaptırmak istediği uygulamalara göre fiyatlar değişmektedir. 

Bilindiğinin aksine gülüş estetiği sırasında dişlerin kestirilmesi gerekmez. Gülüş tasarımı uygulamasında kesinlikle diş kesimine yer yoktur. Dişleri kestirmek yerine daha estetik bir görüntü elde edilmesi açısından diş görünümünü iyileştirici yöntemler kullanılabilir. 

Gülüş Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Gülüş estetiğinin üç adet çeşidi mevcuttur. İstediğiniz diş görünümünü seçeceğiniz gülüş estetiği çeşitlerinden elde edebilirsiniz. Her çeşidin kendine özgü özellikleri mevcut ve hepsinin farklı yapım aşamaları mevcut. Gülüş estetiği çeşitleri ise şu şekilde: 

 • Entelektüel Gülüş Estetiği : Bütün dişler aynı boydadır. Kişiye entelektüel bir görünüm kattığından böyle isimlendirilir. Çoğunlukla 45+ yaşındaki kişilerin tercihidir. 
 • Çekici Gülüş Estetiği : Bu gülüş tasarımında ön dişler daha ön plandadır. Kişiye genç ve çekici bir hava katar. 
 • Sportif Gülüş Estetiği : Çekici gülüş estetiğinde olduğu gibi ön dişler uzun değildir. Ancak, entelektüel gülüş estetiğindeki gibi de kısa değildir. Bu gülüş estetiğinde, orta kesici dişlerin boyu yan kesici dişlere göre daha uzundur. Kişiye dinamik bir hava katmaktadır. 

Real estetik, olarak gülüş estetiğinde ( hollywood smile ) tamda istediğiniz gülüşü yakalamanız için en uygun diş estetiğini en kaliteli şekilde sunarak mutluluğunuza katkıda bulunuyoruz.