Yüzümüzün belki de en önemli noktalarından biri olan kaşlardır, yüz güzelliği için oldukça önem arz etmektedir. Bazı bireylerde doğuştan sık olan kaşlar, bazı bireylerde de doğuştan seyrek olarak görülmektedir. Kaş doğumsal olarak seyrek olabileceği gibi en çok karşılaşılan kaş sorunu yarım kaşlı kişilerdir. Seyrek ve düzensiz bir kaş yapısı kişinin yüz görünümünde estetik olmayan bir görüntü oluşturabilir ve kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Böyle durumlarda kaş ekimi yapılmaktadır.

Kaşlarının olmayışı ve az oluşundan rahatsızlık hissedenlere ise kafanın arkasında bulunan sağlıklı saç köklerinden greftler alınarak kaş bölgesine nakil edilir ve bu işleme kaş ekimi diğer adıyla kaş nakli denir. 

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş ekiminde önemli olan kişinin orijinal kaşına en yakın çizimi yapmak ve yüzüne uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Kaşın karakteristik olarak yaklaşık 20 den fazla şekli vardır bu yüzden herkese aynı kaş modeli çizilemez. Kaş çizimleri ekim yapılacak kişi ile ortak onay alınarak planlanır. Kaş çizimleri onayı alındıktan sonra gerekli olan yoğunluk planlanır ve gerekli kök sayısı hesaplanır.

Kaş ekimi işlemleri genellikle lokal anestezi yöntemiyle beraber uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile yapılmasındaki sebep hastanın rahatlamasını ve ağrı hissetmemesini sağlamaktır. Yine de iğne acısı hissetmemek isteyenlere sedasyon eşliğinde ağrısız yöntemde tercih edilebilir. Kaş ekimi işlemi yapılmadan önce bölgeye ekim yapılacak köklerin nereden alınacağı kararlaştırılır. Kaş ekimi işleminde genellikle ensede bulunan saç kökleri tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerde sakal kılları ve göğüs kıllarıda tercih edilir fakat kadınlarda sadece saç köklerinden yapılabilmektedir.

Ense ve sakallarda bulunan kıl kökleri vücudun en sağlam yapıda olan kıl kökleri olmasından dolayı tercih edilmektedir. Kaş ekimi işlemi gerçekleştirmeden önce, kaş ekimi için kullanılacak köklerin analizi yapılır. Kaşınızın yapısına uyacak ve genelde tek kıllı olan köklerin saçilmesine dikkat edilir.

Kaş ekimi sadece seyrek kaş yapısına veya düzensiz kaş yapısına sahip olan kişiler için değil aynı zamanda kaza, yanık, kesik, yırtık, patlaklar oluşması durumunda da kaşı düzenlemek amacıyla yapılmaktadır.

Kaş Ekimi Ne Kadar Sürer?

Kaş ekimleri genelde 1-3 saat için tamamlanan estetik operasyonudur. Kaş ekimindeki süre değişimleri ekilecek kök sayısına, kişinin cilt dokusuna, işlemin hangi yöntemle yapılacağına ve işlemde sedasyon uygulanıp uygulanmayacağına göre değişir.

Kaş Ekimi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Kaş ekimi hem erkekler hem de kadınlar için yapılan estetik bir işlemdir. Doğuştan gelen seyrek yapıda ki kaşlara sahip olanlara, kaza ve yaralanma kaş kayıplarına uğrayanlara, yanık durumlarında kaş ekimi yapılması uygundur. Kadınlarda özellike sürekli kaş alıma ve düzeltmelerine bağlı kaş kökleri zarar görerek tekrar kaşları çıkmayan kadınlara da kaş ekimi çözüm sunmaktadır.

Kaş Ekiminde Kullanılan Yöntemler

FUE Yöntemi; FUE tekniği lokal anestezi ile birlikte yapılmaktadır. Ortalama işlem süresi 1 ila 3 saat arası sürmektedir. Hasta herhangi bir acıya maruz kalmaz ve sosyal yaşamdan uzaklaşması gerekecek bir durum ortaya çıkmaz. Kaş ekimi sonrasında ortalama 1 ay sonra kaşlar dökülür ve yerine daha sık ve yeni köklerden kaşlar çıkmaya başlar.

Bu gelişme ortalama 6 ila 8 ay içerisinde tamamlanarak kalıcı bir hale gelir. FUE tekniği ile yapılacak olan işlem öncesinde hasta alkol, nikotin ve kafein içerikli maddelerden uzak durmalıdır.

FUT Yöntemi; Genellikle eski bir yöntem olarak bilinir ve günümüzde pek tercih edilmez. Hekimler genellikle FUE yöntemini kullanmayı tercih ederler. FUT yöntemi ile ense kökünden bir deri parçası alınarak kaş bölgesine eklenir. Real estetik olarak asla fut yöntemi kullanmamaktayız.

Yukarıda anlattığımız yöntemler kaş ekiminde kök alım yöntemidir. Kaş ekim yöntemleri ise şunlardır;

Klasik Kaş Ekimi Tekniği; Klasik kaş ekiminde fue yöntemi ile elde edilen saç kökleri özenle sayılır, dizilerek ekime hazır hale getirilir ve özel bir solüsyonda kök hücre solüsyonu ile canlılığının korunması sağlanır. Daha sonra ekilecek kök sayısı kadar kanal açılır ve açılan kanallara kökler kaş yönünde nakil edilir. Hiç kaşı olmayan kişilere klasik kaş ekimi önermek ve uygulamak daha doğrudur. Fakat sıklaştırma yapılacaksa Dhi yöntemini önermekteyiz.

Dhi Kaş Ekim Tekniği; Dhi kaş ekim tekniğinden kök alımı klasik kaş ekim tekniği ile aynıdır. Dhi kaş ekiminde fark kaş ekiminde kökler için kanallar açılmaz ve direkt olarak ekilir arada tek fark budur. Dhi tekniği ile kaş ekiminde klasik yönteme göre daha yoğun kaş ekimi mümkündür. Sadece kaş seyrekliği var ve sıklaştırma isteniyorsa özellikle Dhi kaş ekim tekniğini önermekte ve kullanmaktayız.

Kaş Ekimi Riskleri Nelerdir?

Kaş ekimlerinde genel olarak kalıcı risk bulunmamakla birlikte geçici olarak morluk, şişlik, ağrı gözlemlenebilir. Bu durumlar kaş ekimlerinde normal kabul edilmekle birlikte işlem sonrası dikkatli bakımlar ve verilen ilaçların düzenli kullanımı ile bu sorunların yaşanmasının önüne geçmekte mümkündür.

Kaş Ekim İşleminden Sonraki Süreç Neler Yaşanır?

  • Kaş ekim işleminin ardından kaş bölgesinde hafif kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. (Kaş ekim işlemlerinden sonra en dikkat edilmesi gereken durumlardan biride bu bölgede oluşacak kabuklanmaların elle sökülmemesi ve kazınmaması gerekmektedir. Aksi halde bölgede kalıcı izler oluşabilir,
  • Kaş ekiminin ilk bir iki gününde çok hassas davranılmalı ve sudan kaçınılmalıdır. Kaş ekim işleminin yeni olmasından dolayı kaşlar hassas ve dökülmeye meyilli olmaktadır. Su teması olması halinde uygulama amacına ulaşamayabilir,
  • Darbe gelmesi ve kaşımaya karşı ekim bölgeleri korunmalıdır,
  • 3 gün kontroller ve pansumanlar yapılması için kliniğe kesinlikle gelinmelidir,
  • İlk 15 gün içinde kabuklar ve yararalar tamamen iyileşecektir.
  • 1.ayın sonunda ekim yapılan kaşlar dökülür ve kökleri cilt altında kuluçka süresine başlar bu süreç 3 ay kadar sürer ve kuluçka süreleri dolan kaşlar çıkmaya ve uzamaya başlar.
  • 1 yıl boyunca kaşlar çıkmaya ve uzamaya devam eder 1. yılın sonunda tam olarak kaş formunu almış olur.

Kaş Ekimleri Kalıcı Mı ?

Kaş ekimleri ömür boyu kalıcı bir estetik uygulamsı olup tüm kaş ekimlerine garanti vermekteyiz. Kaş ekimi sonrası 1. yıl tamamlandığında ekim yapılan kaşların çıkmamsı durumunda ücretsiz olarak çıkmayan kaş yerlerine düzeltme yapılmaktadır. Kaş ekiminde tercihiniz Real Estetik olsun mutluluğunuz daim olsun :)