Meme ( göğüs ) kadınların kadınlık hissini belkide kendilerinde hissettiren organ olarak nitelendirilebilir. Memelerin yapı olarak meme kanallar, süt kanalları, sinüsleri, meme ucu, meme başı, yağ dokusu, cooper bağları ile geniş ve komplike bir organdır. Halk dilinde göğüs olarak taımlansa bile aslında meme olarak tabir edilmesi daha doğrudur. Bu yazımızda meme büyütme estetiği hakkında aradığınız tüm detaylara yer vermeye çalıştık.

Kadınlarda meme organı ergenlik ile birlikle belirginleşme ve büyümeye başlar ve yaklaşık olarak 20’li yaşlarda büyüme genelde sonlanır. Fakat bazı kadınlarda memeler olması gerektiği kadar gelişmeyebilir. Kadnlarda meme organının en önemli ve gerçek işlevi bebek emzirme ve hayatımızın devamının sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Yine görüntü olarak kadınlık ve seksilik hazzı içinde memelerin ideal boyutlarda ve sağlıklı görünmesi kadınları psikolojik olarak yüksek özgüvende olması sağlamaktadır.

Yüksek özgüven kadınların hem sosyal hemde iş hayatlarında motive ederek özgüveni yerinde olmayan kadınlara göre daha başarılı bir hayat sürmelerini sağlamaktadır. Hepimizin bildiği gibi küçük olan göğüslerinden rahatsız olan oldukça çok kadın vardır. Çoğu zaman destekli sütyen kullanmak zorunda kalmaları mayo ve bikini giydiklerinde kendilerini rahatsız hisseden olduka çok kadın vardır.

Kadınlarda meme büyüklüğünün farklı olmasının nedenleri nelerdir?

Kadınların meme büyüklüğü ve meme şekilleri kadından kadına farklılıklar göstermesi çok normaldir. Meme büyüklüğünün değişikliğinin bir sürü sebebi olabilecekken asıl sebeblerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Genetik faktörler,
 • Fiziksel ortamlamlar,
 • Vücut kalınlığı ve yağ oranı,
 • Sporcu bir geçmiş,
 • Doğru veya ideal olmayan sütyen kullanımları,
 • Beslenme ve gıda alışkanlıkları,
 • Irksal farklar,

Yukarıda sayılan ana sebeblere bağlı olarak ve yine bu sebeblerden farklı sebeblere göre kadınlarda meme boyutlarında farklılıklar gözlemlenmektedir. Yine aynı şekilde boyut olarak yakın olan memelerde de görüntü olarak değişikliklerde gözlemlenebilir.

Meme Yapısı olarak 3 ana mem görüntüsü vardır. Bu 3 ana meme görüntüsü şu şekilde nitelendirilebilir.

 • Yuvarlak memeler,
 • Enine oval memeler,
 • Boyuna oval memeler,

Tüm meme çeşitlerinin orijinalde yukarıda saydığımız gibi olması ve meme boyutlarıda vücudun boy – kilo orantısına göre ideal ölçülerde olması gerekir. Çünkü boy ve kilo orantısı hesaplanmadan meme boyutunun ideal mi değil mi buna karar vermek oldukça zordur. Yinede ideal olmayan meme boyutlarına bizce kadınların kendisi karar vermelidir. Meme boyutlarının istenilen ölçülere getirmek estetik cerrahi ile mümkündür.

Meme büyütme estetiği nedir?

Meme boyutlarının küçük olduğunu düşünen ve bu durumdan rahatsız olan kadınlar için estetik cerrahi yöntem ile meme silikonları uygulanarak yapılan cerrahi girişime meme büyütme estetiği denir.  Meme büyütme estetiği öncesi vücut yapısı ve memenin yapısına uygun olan ve kadınların istediği ölçüye uygun meme protezi seçilir. Meme büyütme estetiğinde belkide en önemli aşama meme protezine karar verme aşamasıdır.

Meme estetiğinde meme protezinin büyüklüğü ve yapısal özelliklerine göre değişik protezler mevcuttur. Uygulanacak silikonun büyüklüğü ve yapıları şı şekilde anlatılabilir;

 • Damla şeklinde meme protezi (silikonu),
 • Yuvarlak şeklinde meme protezi (silikonu)

Damla şeklinde olan meme protezi aslında anatomik olan ve ideale yakın olan meme silikonudur. Fakat herkese uygulanmamaktadır. Doktorlarımıza bırakılır ise vücut şekline uygun olan silikon modeli ve boyutu seçilecektir. Fakat sonuçta uygulama yapılacak olan kadınların tercihi daha önemli olduğu için uygulama öncesi kendi vücutlarına yakışan silikonu seçmeleri ve mutlu olacaklarını seçmesi önemlidir.

Damla veya yuvarlak olan meme silikonları boyut olarakta farklı farklı boyutlarda ve kesinlikle talebe ve vücut yapısına göre uygulanmalıdır. Tabi yıllarca olmasından gereken boyuttan küçük olan memelerle yaşayan kadınların ameliyat sırasında geçmişin verdiği psikolojik baskı yüzünden gereğinden fazla büyük meme protezleri tercih ettiği olmuş ve ameliyat sonrası yaşantısından rahatsız olabilirler.

Meme estetiğinde görünüş haricinde uygulanan protezlerin iç yapı farklarıda bulunmaktadır.Uygulanacak olan meme protezi iç yapıları şu şekildedir;

 • Silikon iç yapısı bulunan meme protezleri,
 • Serum fizyolojik bulunan meme protezleri,

Her iki protez içeriğide günümüzde kullanılmakta olup genelde doktorun kararına göre ve estetik uygulanacak kadınların talebi ile kararlaştırılır.

Meme estetiğinde kullanılcak protezler dış yapı olarakta iki farklı kategoride üretilmiş ve uygulası yapılmaktadır. Uygulanan dış yapı farklılıklarına göre protezleri şu şekildededir;

 • Yüzeyi pürüzsüz olan meme protezleri,
 • Yüzeyinde pürtükleri olan meme protezleri,

Bu iki meme protezinde yağ dokusu fazla olanlarda pürtüklü dış yüzeye sahip olan meme protozi tercih edilirken yağ dokusu az olanlarda ise pürüzsüz meme protezleri daha çok tercih edilemektedir.

Meme büyütme estetiğinde bazen aynı büyüklükte protezler tercih edilmeyebilir. Meme boyutlarında asimetri olması durumunda örneğin sağ meme protezi için 300 ml protez uygulanırken sol meme için 350 ml protezde uygulanabilir. Uygulanacak olan meme protezi sonrası asimetrik olan memelerde düzelecektir.

Meme büyütme estetiği kimlere yapılabilir?

Her estetikte olduğu gibi meme estetiğinde de genel olarak bakılan en önemli unsur vücut gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Vücut gelişimi sürerken asla her herhangi bir estetik operasyon önermemekteyiz.

 • 20 yaş üstü tüm kadınlara yapılabilir,
 • Meme boyutlarında asimetrisi olanlara yapılabilir,
 • Meme boyutlarından rahatsız olanlara yapılabilir,
 • Doğumlara bağlı meme sarkması olanlara yapılabilir,
 • Kaza veya farklı bir sebebe bağlı memelerde oluşan negatif durumlarda yapılabilir,

Meme büyütme estetiği dezavantajları nelerdir?

Meme büyütme operasyonu sonrası genel olarak olumsuz bir durum yaşanmamaktadır. Fakat gereğinden büyük takılması sonucu  ileride daha ideal bir protezle değişim yapılan kadınlar mevcuttur. Bunun dışından geçici ağrılar dışında değişik bir dezavantajı yoktur.

Meme büyütme estetiği öncesi – sonrası

Meme büyütme estetiği öncesi sonrası görselleri merak edilmekte ve acaba bu durum yakışacak mı alışabilecek miyim gibi soruları oldukça çok aldığımız içi daha önce yapılan bir kaç meme büyütme estetiği görselini sizler için derlemiş bulunmaktayız.

Meme büyütme estetiği ne kadar sürer?

Meme büyütme estetiği genele aynı günde biten estetik bir operasyondur. Ameliyat öncesi hastane yatış olur ve gerekli kan testleri yaılır. Yapılan testler sonrası anestezi hekimi ve estetik doktoru son kez hasta muayenesi gerçekleştirir. Tüm hazırlıklar sonrası ameliyat için verilen saatte genel anestezi yöntemi ile ağrısız bir şekilde meme büyütme estetiği gerçekleştirilir. Ortalama olarak 1-2 saat süren bir estetik operasyondur.

Ameliyat sonrası sedasyonun etkisinin geçmesi ve doktor kontrolü sonrası çoğu hasta taburcu edilmektedir. Taburuculuk sonrası gerekli tüm ilaç ve medikal malzemeler ve kullanılması gereken korse vb. ürünler real estetik tarafından temin edilerek verilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası en az 3 gün evde istirahat gerekli ve 4. gün kontrollere ve pansumana gelinmesi gerekebilir. Operasyon sonrası hafif ağrılar olabilir. Ayrıca nadir de olsa hafif morarmalar da olabilmektedir. Tam iyileşme 4 hafta yani 1 ayı bulabilmektedir. Bu süre boyunca özel olarak verilen korse takılmalı tüm ağır iş veya spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Ortalama olarak 6 ay kadar maksimum özen gösterilmelidir.

Meme büyütme estetiği fiyatları

Meme büyütme estetiği fiyatları uygulanacak olan protezin markasına, büyüklüğüne, estetik ameliyatının zorluğuna göre değişim gösterebilmektedir. Kullanılan silikonların genelde yurt dışıdan ithal olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden meme büyütme estetiği fiyatları her zaman değişebilmektedir. 2021 estetik fiyatları listemizde meme büyütme estetiği fiyatlarına yer vermiş bulunmaktayız. Dilerseniz 👉 tıklayarak güncel estetik fiyatlarını öğrenebiliriz.