Ortodonti tedavisi, ya da halk arasında bilinen adıyla diş teli tedavisi en çok uygulanan tedavi türlerinden biridir. Ortodonti tedavisi dişlerinde yamukluk, eğrilik veya ayrıklık bulunan her yaştan kişiye uygulanabilir. Ortodonti tedavisi yapmak isteyen kişilerin başlangıçta tabii araştırma yapmaları önerilir. Sonuç olarak herkes yaptıracağı tedavinin uygun ve kaliteli olmasını ister. Günümüzde ortodonti tedavisi bir tercihten ziyade zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü, herkes dişlerinin iyi görünmesini ve sağlıklı durmasını ister. Dolayısıyla, bu durum ortodonti tedavisini oldukça popüler yapmaktadır.

Bilindiği üzere halk arasında bu tedavi yöntemi, dişlerin daha estetik bir görüntüye sahip olması için yapılmaktadır. Fakat, aslında estetik görüntüden daha ziyade, dişlerin sağlığı açısından yapılmalıdır. Diş tedavisi işleminden sonra hastanın diş gıcırdama problemleri ve konuşma bozuklukları giderilmektedir. Bu durumdan, dediğimiz gibi ortodonti tedavisi bir zorunluluk haline gelmiştir. 

Ortodonti tedavisi başlamadan önce kesinlikle ağız içindeki diğer sorunlar giderilmelidir. Aksi takdirde ortodonti tedavisi kötü bir sonuçla sonlanabilir. Bu yüzden, tedavi öncesinde ağızda bulunan diğer problemler sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulur ve ardından ortodonti tedavisine başlanır. Ortodonti tedavisinin sonuç vermemesi gibi bir ihtimal yoktur.

Sonuç olarak kullanılan profesyonel ekipmanlar sayesinde dişler, istenilen görüntüyü alır ve daha sağlıklı hale gelir. Ortodonti tedavisi düşünen kişilerin aklında birkaç soru işareti olmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır: Ortodonti tedavisi her yaş için uygulanabilir mi? Diş telinin sonuç vermemesi gibi bir ihtimal var mı? Gibi sorular sorulmaktadır. Şimdi bu soruları detaylı bir şekilde anlatacağız. Lakin, öncesinde diş telinin neden gerekli olduğunu açıklayalım… 

Diş teli neden gereklidir? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi diş teli tedavisi artık zorunluluk haline gelmiştir. Diş teli tedavisi ise açıklayacağımız sebeplerden dolayı gereklidir: 

  • Dişlerde çarpıklık, yamukluk problemi yaşayan hastalarda.
  • Horlama problemi olanların diş teli tedavisinden sonra horlama problemi ortadan kalkacaktır. 
  • Çene yapısındaki bozuklukların giderilmesinde. 
  • Çenesinde herhangi bir sorun olmamasına rağmen dişlerinin arasında açıklık bulunuyorsa.
  • Dişlerinde diziliş problemleri olan hastalarda. 
  • Dişlerin üst üste binme durumu olan hastalarda. 
  • Dişlerinde dönme problemini yaşayan hastalarda. 
  • Daha estetik bir görüntüye sahip olmak için. 
  • Dişlerde bir sorun olmaması halinde estetik görünmesini isteyen kişiler için. 

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı diş teli uygulaması gereklidir diyebiliriz. 

Ortodonti Tedavisinin Sonuç Vermemesi Gibi Bir İhtimal Var Mıdır? 

Kesinlikle böyle bir ihtimal yoktur. Diş teli tedavisi uygulanan bir kişide sonuç alamama gibi bir durum söz konusu dahi değildir. Diş teli tedavisi uygulaması yaptırmak isteyen kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan birisi de budur. Lakin, dediğimiz gibi uygulama sonucunda diş sağlığınız daha olumlu bir hale gelecek ve de dişleriniz daha da estetik gözükecektir. Gönül rahatlığıyla diş teli tedavisi yaptırabilirsiniz. 

Ortodonti Tedavisinin Yaşı Var Mıdır?

Hayır, ortodonti tedavisinin bir yaş aralığı yoktur. Herkes tarafından yaptırılabilir. Kim, hangi yaşta olursa olsun ortodonti tedavisi yaptırdığı takdirde aynı sonucu alacaktır. Lakin, burada önemli olan nokta şudur: Ortodonti tedavisinin çocuk yaşta yapılması daha avantajlıdır. Çünkü, çocuk yaşta yapıldığı takdirde ilerleyen zamanlarda daha rahat bir yaşam öngörülebilir. Zaten çoğunlukla ortodonti tedavisi 10 ila 20 yaş arasına uygulanmaktadır. Lakin, söylediğimiz gibi her yaştan, her insan bu tedaviyi yaptırabilir. Sonuç değişmeyecektir. 

Görüldüğü üzere ortodonti tedavisi yani diş teli tedavisi bir tercihten ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. Ortodonti tedavisi yapıldığı takdirde kişinin yaşam standartları daha da yükselecektir. Bundan dolayı ortodonti tedavisi önerilmektedir…