Sakal yüz bölgesinde bulunan kıllara denir. Sakal ekimi genelde yüzünde hiç kıl olmayan yada kısmı olarak kılları olan kişilere uygulanan kıl nakil yöntemidir. Ergenlik dönemi ile başlayan yüzdeki kıllanma genel olarak 22 yaşlarına kadar sürekli olarak yeni bölgelerde çıkarak devam eder. 22 yaşından sonra artık yeni sakal çıkma olayı yavaşlar ve yüzdeki var olan sakallar kalınlaşmaya ve gülenmeye başlar. Ama her erkekte yüzdeki kıllar yani sakallar aynı yoğunlukta olmayabilir veya hiç sakal çıkmayabilir.

Böyle durumlarda ise yüzdeki sakal eksikliğini gidermek veya hiç oluşamayan sakallar için sakal ekimi yapılabilir. Sakal ekimi, kafa arakasında var olan Allah tarafından dökülmemeye kodlanmış olan saç kıllarının özel tekniklerle alınarak yüz bölgesindeki eksik bulunan veya hiç olmayan kısımlara nakil edilmesi işlemidir. Sakal ekimlerinde süre ekilecek kök sayısına bağlı olarak değişsede genel olarak 5 saat kadar sürebilmektedir.

Sakal sadece erkeklere özgü bir durumdur. Bu yüzden dönem dönem erkek modasında sakalların sürekli gündem haline gelmesi ile sürekli popülerliliğini koruyan sakal ve bıyıklar bir erkek için olmazsa olmazın başında gelmektedir. Sakalları seven kadar sevmeyen erkek oranıda oldukça yüksektir.

Sakal ekimi aşamaları nelerdir?

Yüzündeki kılların yani sakalların olmayışından veya az oluşundan şikayetçi olan erkeklere sakal ekimi yapılabilir. Sakal ekimi oldukça merak konusudur. Sakal ekimindeki aşamalar ise şu şekilde gerçekleşmektedir ;

Öncelikle saç ekim merkezleri ile iletişim kuran sakal ekimi yapılacak kişilerden güncel durumu anlayabilmek ve analiz edebilmek için yüzün farklı açılardan fotoğrafları ile kafa arkasında köklerin alıncağı donör bölgelerin fotoğrafları talep edilir. Fotoğrafların Real Estetik uzmanları tarasından kontrolü ve analizi gerçekleştikten sonra sakal ekimi talep eden kişilere durum bildirir veya bazı durumlarda canlı olarak yakından görmek gerekebileceği için görüşmeye davet edilebilir. Görüşme sonrası durum analizi yapılır ve kabul edilmesi durumundan sakal ekimi işlemine başlanır.

Sakal Ekimi Aşamaları;

 • Sakal ektirmek isteyen kişinin talepleri ve önerleri dinlenir,
 • Uygun sakal modeli belirlenir ve çizimlerle onay alınır,
 • Onaylana sakal çizimleri sonrası bazı kan testleri yapılır,
 • Testlerin normal olması durumunda traşa geçilerek donör bölge traşı yapılır,
 • Traş sonrası lokal anestezi uygulanarak işlemde ağrı olmaması sağlanır,
 • Sakal ekiminde nakil edilecek kök sayısı donör alandan FUE yöntemi ile alınır,
 • Alınan saç kökleri özel solüsyonlarda bir müddet soğutularak bekletilir,
 • Kök alımı bitişi ile yüze nakil edilecek sakal köklerinin yerleştirileceği yuvalar oluşturulur,
 • Nakil edilecek kök sayısı ile yüz kısımına oluşturulan sakal yuva sayısı eşitlendikten sonra,
 • Kafa arkasından, donör bölgeden alınan kıl kökleri yüz bölgesine nakil edilir.
 • İşlem nakil edilecek köklerin bitişine kadar aynı şekilde decam eder,
 • Sakal ekimi tamamlanır ve uygulanan kişiden son durum hakkındaki yorum ve önerileri dinlenir,
 • Sakal ekiminde son kontroller yapılır ve uygulanan kişinin onayı ile işlem sonlandırılır.
 • Sakal ekimi sonrası kullanılması gereken ilaçlar ve bakım ürünlerinin anlatımı ile sakal ekimi yapılan kişiler taburcu edilir,
 • 3. gün kontrole gelinerek ekilen sakallar ve donör bölge kontrolü yapılır,
 • Kampsamlı talimat uygulaması listesi verilerek sakal ekimindeki süreç tamamlanmış olur,

Yukarıdaki sakal ekim öncesi, işlem sırası ve sonrası ile tamamlanan sakal ekimlerinin düzenli olarak ayda bir kez kontrole gelemsi istenir veya gelinemiyorsa iletişim kanalları ile fotoğraflı olarak yorumlanması önerilmektedir. Yukarıda yadığımız süreç kısmi de olsa kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir.

sakal ekiminde süreç

Sakal ekimi sonrası yapılması gerekenler

Sakal ekimleri yapıldıktan sonra belirli bir Nekahet süreci vardır. Bu süreç içerisinde ekim yapılan sakalların iyileşmesi ve normalleşi için gereken süre kişiden kişiye değişiklik göstersene genelde 2 haftadır. Genelde hem donör bölge hemde yüz bölgesi 2 hafta içinde tamamen iyileşer. İzler kaybolur ve ekim yapılan sakallarda bir miktar uzamıştır.

Sakal ekimi sonrası özellikle ekim yapılan bölgelere azami dikkat etmek gerekir. Her türlü darbe veye sert cisim temasından yüz uzak tutulmalıdır. İlk 1 ay sonunda ekilen sakallarda bir miktar dökülme meydana gelecek veya bazı kişilerde ŞOK dökülme dediğimiz olay ile ekim yapılan sakallar tamamen dökülecektir. Bu süreç normal ve endişe edilmesi gereken bir durum değildir.

Sakal ekimi sonrası ortalama olarak 2 – 3 ay kadar bir süre kuluçka süresi diye tabir edilen ve nakil edilen kılların büyümesi için gereken bir süreç olacaktır. Bu süreç kişiden kişiye değişim gösterebilir. Genelde 3. ayda hiç sakal ekilmemiş gibi bir durumunda olması normaldir.

3. ayın tamamlanması ile birlikte nakil edilen kıllar uzamaya ve sakal halini almaya başlar. Oluşan sakallar 1 yıl boyunca büyümeye, güçlenmeye ve çoğalmaya devam edecektir. 1. yılın sonunda sakal çıkma işlemleri tam olarak tamamlanmış olmaktadır.

Sakal ekimi hakkında daha fazla bilgi için sakal ekiminde SSS sayfamızı ziyaret edebilir, Mail veya WhatsApp aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz. Yazımızın altındaki yorum kısmınıda yine kullanabilirsiniz. Sakal ekimi için doğru tercih Real Estetik.