Zirkonyum diş kaplaması, doğada kısmen doğal olarak bulunabilen ancak çoğunlukla farklı maddelerin birleşimiyle üretilen bir madde olan zirkonya maddesinden yapılmaktadır. Hekimlerin diş sağlığında hastalarında tercih ettiği zirkonyum diş kaplamasının kullanılmasındaki en büyük neden dişlere zarar vermeden, doğal ve estetik bir görüntüyle dişleri kaplamasından dolayıdır. Aynı zamanda zirkonyumun çok dayanıklı bir madde olmasından dolayı ağızda büyük bir basınç uygulayan ısırma ve ezme gibi eylemlerde zirkonyum dişler ağız yapısı için çok iyi bir alternatiftir. Yani, zirkonyum dişlerin gerek estetik görüntüsüyle gerek ise doğallığıyla kendi doğal dişlerimizden hiçbir farkı yoktur diyebiliriz. Zirkonyum dişlerin ağız yapısına hiçbir zararı yoktur. Hiçbir neden olmadan da zirkonyum diş kaplaması yapılabileceği gibi dişlerde bir sorun oluştuğunda da zirkonyum diş kaplaması yapılabilir. 

Zirkonyum Diş Kaplaması Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Yukarıda da açıkladığımız gibi hiçbir neden olmasa bile zirkonyum diş kaplaması yaptırabilirsiniz. Ancak, zirkonyum diş kaplaması çoğunlukla ağız ve dişlerdeki hastalıklardan dolayı yapılmaktadır. Zirkonyum diş kaplaması şu durumlarda yapılabilir: 

 • Beyazlatma işleminde sonuç alınamayan dişlerde,
 • Dişleri çekilmiş veya kesilmiş kişilerde,
 • Önceden kırılmış dişlerin düzeltilmesinde, 
 • Sararmış bir yapıda olan dişlerde,
 • Bozulmuş diş dolgularının düzeltilmesinde, 
 • Doğal olarak eğri çıkmış dişlerin düzeltilmesinde, 
 • Ayrık dişlerin birleştirilmesinde,

Bu tedaviyi gönül rahatlığıyla dişlerinize uygulayabilirsiniz… 

Zirkonyum diş kaplamasının iyileştirici bir etkisi olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki, diş eti rahatsızlığı çektiğiniz bir dönemde zirkonyum diş kaplamasını yaptırmanız diş etlerinizi düzeltecek ve diş etlerinizdeki rahatsızlığı giderecektir. Burada hatırlatmamız gereken bir şey var: Klasik diş kaplaması ile zirkonyum diş kaplaması kesinlikle aynı şey değildir. Zaten, şu an çoğunlukla zirkonyum diş kaplaması tercih edilmektedir.

Peki, zirkonyum diş kaplamasının klasik diş kaplamalarına göre ne avantajı vardır? Gelin maddeler halinde açıklayalım: 

 • Klasik diş kaplamalarında alerji riski varken, zirkonyum diş kaplamalarında böyle bir risk yoktur. 
 • Zirkonyum diş kaplamasının diş eti rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir. Lakin, klasik diş kaplamalarında böyle bir şey yoktur. 
 • Zirkonyum diş kaplaması olan dişler kesinlikle sararmaz. Fakat, klasik diş kaplamalı dişler sararabilmektedir. 
 • Zirkonyum diş kaplaması, diş lekelerini ve diş taşlarını minimum düzeye indirir. 
 • Zirkonyum diş kaplamaları, soğuğa dirençlidir.
 • Klasik diş kaplamaları yapay bir görüntü verebilir. Fakat, zirkonyum diş kaplamalarında böyle bir şey söz konusu değildir. 

Göründüğü gibi zirkonyum diş kaplaması, klasik diş kaplamasına göre daha avantajlıdır. Bu durumda, zirkonyum diş kaplaması yaptıran kişiler klasik diş kaplaması yaptıran kişilere göre uzun vadede daha rahat edecektir. 

Merak edilen bir diğer konu da zirkonyum diş kaplamasının nasıl uygulandığıdır. Zirkonyum diş kaplaması basit bir işlemden geçirilerek kişiye uygulanmaktadır: 

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum diş kaplaması, başlangıçta dişler kesildikten sonra bilgisayar ortamında dişlerin üç boyutlu yapısı çıkarılarak işleme başlanır. Burada uygulanan işlem iki yöntemlidir. İlk yöntemde dişler kesildikten sonra ağıza yerleştirilen ağız içi tarayıcı kamera yardımıyla görüntü bilgisayara aktarılır. Ardından dişlerin planlanması bilgisayar tarafından hazırlanır. Sonrasında, veriler sisteme gönderilir ve zirkon bloklar porselen dişlerin alt yapısı haline getirilir. İkinci yöntemde ise, hastanın dişleri kesildikten hemen sonra ağızdan yine ağız içi kamera yardımıyla ölçü alınır. Ölçüler alındıktan sonra laboratuvar ortamına gönderilen ölçüler özel alçı sistemleriyle dökülür. Ardından bilgisayar ortamında bu ölçüler taranır ve yine bilgisayara aktarılır. Alt yapılar oluşturulduktan sonra zirkonyum porselenin işlenmesi için porselenler laboratuvar ortamına tekrar gönderilir. Ardından da zirkonyum dişler takılmak üzere hazır hale gelir. 

Göründüğü üzere zirkonyum diş kaplamasının uygulaması bu kadar basittir. Sonuçta yüzde yüz verim almanız çok yüksektir ve memnun kalmama gibi bir durum söz konusu değildir. 

Her kaplamada olduğu gibi zirkonyum kaplama dişlerde de belirli aralıklarda kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bir sorun çıkacağından değil, sadece kontrol amaçlı yapılan rutin kontrollerdir. Zirkonyum diş tedavisi uygulanan bir kişinin 6 ayda bir zirkonyum dişleri kontrol ettirmesi önerilir. Merak edilen bir diğer konu ise zirkonyum dişlerin kalıcı olup olmadığıdır. Zirkonyum dişler, çok iyi bakıldığı takdirde uzun yıllar boyunca sağlıklı şekilde kalır ve zirkonyum dişlerinizi kullanabilirsiniz. 

Real estetik, diş estetiğinde uygun fiyat kaliteli malzemeler kullanarak ağız ve diş sağlığınıza önem vermektedir. Sizde diş estetiği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.